R1 -  základy žezbářství

Od 1. 3. 2023 pouze individuální výuka na základě dohody
Program kurzu:   Základníé řezbářské tzechniky 
 
Teoretická část s nácvikem:  Základní řezy a jejich použití (rovný, houpavý, rotační, s úvratí, penízkování atd.. Mezinárodní dělení dlát a jejich použtií v praxi. Typy řezbářských nožíků.  Základní sada dlát pro řezbářství.  Použití paliček  a ruční dřevořezby. Způsoby upínání a fixace .
Praktická část       Zhotovení dřevěné misky 1. den.                         
                               Dřevěná lžíce s kytičkou. 2. den.
 

Termín:          viz. rozpis kurzů řezbářství

Přihláška na kurz:      Přihlášku najdete zde:

Cena kurzu:         Ceny kurzů najdete zde:
Cíl kurzu:
Seznámení s materiálem. Druhy dlát a jejich použití. Broušení dlát. Základní druhy řezu s dlátem. Volba vhodného nástroje.   Foto z předcozích kurzů můžete vidět zde:


Místo konání: 

Atelier Eschler v Dolanech u Olomouce / za areálem zemědělského družstva cca 2 - 3 km od okraje Olomouce směrem na Šternberk.     KUDY K NÁM SE PÍŠE ZDE:

Vhodné pro:               

Zájemci bez vlastních zkušeností, nebo ti, kteří mají již něco za sebou, ale rádi by znali a uměli víc. Případně absolventi R0 "OCHUTNÁVKA".

Maximální počet:     10 účastníků

Lektoři: 

Mgr. Petr Eschler https://petr-eschler.webnode.cz/                                                           Romana Krestýnová  https://www.drevorezby.com/

Délka kurzu:     
Dva dny:
Kurz začíná v sobotu v 9 hodin a končí v neděli v 17 hodin. Celkem 18 vyučovacích hodin 1/2 teorie + 1/2 praxe. Každý blok začíná teorií, na kterou navazuje praktická činnost Teorie  je postupně rozložena do celého kurzu.

V obou případech se počítá s přestávkou na oběd cca 1 hodina. V Obci Dolany u Olomouce je 5 restaurací kde se vaří.

Náplň kurzu: 

Celý kurz je rozdělen na několik samostatných bloků:

Pravidla bezpečnosti:
Použití ochranných pomůcek -  pracovní brýle pro broušení, neprůřezné rukavice, tepenní chrániče atd. Bezpečné zacházení s nástroji a upevňování materiálu.

Dějiny řezbářství:
Trošku historie na úvod a vývoj řezbářství s rozvojem člověka.  Vzestupy i pády uměleckých řemesel.

Dřeviny v řezbářství:
Druhy dřevin a jejich použitelnost v řezbářství. Dřevo pro zahradní plastiku a dřevo pro interiér. Vlastnosti dřeva - sesychání, borcení, trhliny, otáčivost atd...  Vady dřeva a prevence vadám zamodrání, hniloba, dřevokazný hmyz a podobně. Skladování dřeva.

Řezbářské nástroje:
Řezbářské nožíky - rovné,  oblé, podkosené, zahnuté. dlouhé, krátké. Jak si vybrat správný nůž. Praktické použití  na plošném ornamentu.

Řezbářská dláta - Mezinárodní systém třídění řezbářských dlát. Charakteristika a praktické použití dlát rovných, oblých, prohnutých vracející se do osy, prohnutých mimo osu, lžičkových, opačných, kozí noha nebo Véčko, psí noha, rybí ocásek atd. Označování dlát. Skladování a ukládání, tašky na dláta a přepravní boxy. Sady dlát podle užití. Základní sady. Rozšířené sady.  
Základní sadu dlát a některé další  je možno zakoupit přímo na řezbářském kurzu v našem obchůdku.


Broušení Nástrojů:
Ruční broušení na hrubém a jemném kameni. Druhy kamenů, přírodní a syntetické. Arkansas, břidlice, profily kamenů. Součástí tématu je i praktický nácvik broušení všech účastníků.
Strojní broušení. Teorie i praxe broušení na pásové brusce, pomaloběžné brusce s vodní lázní, kotoučové brusce. Závěrečné, jemné obtahování na plstěném kotouči a požití brusných past.  Průběžná údržba ostří.
Kritéria broušení - kdy brousit nástroje. Správné a chybné broušení, měkká a tvrdá ocel. Úhly broušení břitu pro jednotlivé způsoby použití. Měření úhlů... Rovné a obloukové broušení

Praktický nácvik řezání:
Zhotovení misky za  použití řezbářských technik - houpavý řez, rovný řez, rotační řez,  houpavý řez zakončený obratem, řezání  po vláknech dřeva, proti vláknům, napříč vláknům. Řezání vnitřní a vnější stranou dláta atd.  
Tyto techniky budou napřed předvedeny, potom si je každý vyzkouší samostatně na vzorku materiálu. Následuje praktické zhotovení misky.  

První práce je jen jedním nástrojem - řezbářským nožíkem. Následuje zhotovení misky za požití tří až čtyř dlát. Následující den pracujeme na zhotovení lžíce s reliefem. Zde již použitím řádově asi 10 různých dlát.

Co potřebujete  na kurz:
Pokud máte vlastní dlátka, určitě je vezněte se sebou na kurz.  Naučíme se je brousit. Pokud jste již něco vytvořili, vezměte si tato dílka se sebou také, případně alespoň na fotografii. Pokud nemáte nic z výše uvedeného, nevadí. Vše potřebné dostanete na místě samotném. Od nástrojů po lipové dřevo.

Závěrečná povrchová úprava a adjustace:
Broušení povrchu - ruční a strojní. Jaké brusné pomůcky a kdy je použít.
Závěreční povrchová úprava - moření a polychromie. Mořidla s pozitivním efektem. Kdy použít oleje, kdy vosky. Prostředky zvýrazňující, nebo potlačující kresbu a vady dřeva (zamodrání).   Pigmentované vosky a celková adjustace hotového díla.

Každý účastník si odveze hotovou misku a ornamentální podložku. Dále hotový nebo víceméně hotový reliéf s rostlinným motivem.  

Přihláška na kurz:      Přihlásit se můžete zde: