Kurz - R3 -  zrcadlo

Kurz řezbářství - R3  RELIÉF -  ZRCADLO  

Termín:         viz. Rozpis kurzů řezbářství

Téma kurzu:         RÁM NA ZRCADLO S VEGETATIVNÍMI MOTIVY.

Cíl kurzu:
Tématem bude zrcadlo - tedy užitný předmět denní potřeby se kterým se budeme pravidelně setkávat. Cílem je poměrně náročná dřevořezba s množstvím detailů a tvůrčích prvků. Na každém účastníku již bude záležet kolik detailů zde vytvoří. Tento kurz je vhodný pro řezbáře, kteří mají s reliéfem nějakou zkušenost. Obecné teorie je zde již poměrně málo. Převládají ukázky pracovních postupů a vlastní práce samotná. 


Místo konání:          Atelier Eschler v Dolanech u Olomouce  za areálem zem družstva cca 2 - 3 km od okraje Olomouce směrem na Šternberk.    GPS: 49°39'18.201"N |   17°19'21.96"E     VÍCE ZDE

Vhodné pro:           absolventy R1 základy řezbářství, R2 reliéf  a mírně pokročilé. Předpokládaná dovednost základní práce s dláty a jejich broušení. Na prvotní nácvik řezby a broušení již zde nebude prostor.  Absolvování kurzů R1 a R2 v Atelieru Eschler je doporučené, ale není podmínkou. 
 
Maximální počet:         10 účastníků

Lektorem kurzu jsou:     

Mgr. Petr Eschler   https://petr-eschler.webnode.cz/  nebo                     Romana Krestýnová  https://www.drevorezby.com/

Délka kurzu:     
Dva dny:   
     Kurz začíná v sobotu v 9 hodin a končí v neděli v 17 hodin Celkem 18 vyučovacích hodin 1/3teorie + 2/3 praxe. Každý blok začíná teorií, na kterou navazuje praktická činnost. Teorie  je postupně rozložena do celého kurzu.  


Tři dny:         Kurz začíná v pátek v 15 hodin a končí v neděli v 17 hodin. Celkem 23 vyučovacích hodin 1/3teorie + 2/3 praxe. Každý blok začíná teorií, na kterou navazuje praktická činnost. Teorie  je postupně rozložena do celého kurzu.

Náplň kurzu:          Celý kurz je rozdělen na několik samostatných bloků:

Pravidla bezpečnosti:
použití ochranných pomůcek - Pracovní brýle, neprůřezné rukavice, tepenní chrániče atd. Jak držet dláto a kdy je nebezpečné. Způsoby bezpečného upevňování materiálu. 


Dějiny reliéfu:
Trošku historie na úvod. Vzestupy i pády uměleckých řemesel. Tentokrát něco dřevěném mobiliáři a jeho zdobení řezbářskými prvky. Zaměříme se hlavně na secesi ve srovnání s lidovým a naivním uměním, barokem,  art deco.

Dřeviny v řezbářství:
Druhy dřevin a jejich použitelnost pro reliéf. Dřevo pro interiér. Použití rostlého dřeva a spojovaných bloků. Lepení bloku spárovky pro reliéfy. Vlastnosti dřeva sesychání, borcení, trhliny, atd...  
                
Řezbářské nástroje:
Řezbářské dláta a nožíky vhodné pro reliéf - rozdíly  a použitelnost dlát - rovné,  oblé, podkosené. Jak si vybrat správná nůž. Dlátka pro reliéfy a dláta univerzální.
Základní sadu dlát a některé další  je možno zakoupit přímo na řezbářském kurzu v našem obchůdku.


Průběh kurzu:
Celý kurz je rozdělen na dopolední a odpolední bloky. Každý blok je věnován určitému  pracovnímu postupu, nebo další technice. Vždy začínáme základní, úvodní informací s praktickou ukázkou. Následuje práce na reliéfu. Podle potřeby je každý postup rozdělen ještě na další fáze dřevořezby.

1. Nákres a studie  -   Přenášení nákresu na dřevěnou desku. Zvětšování a zmenšování modelu.
Bude k dispozici originální předloha fotografe secesních zrcadel. Tyto budeme zvětšovat na formát desky kterou již bude mít každý účastník připravenou.
2. Vyřezání základního tvaru   -  Použití  elektrické pily. Různé varianty - pila přímočará, pila ocaska, pila pásová a také ruční pilou.

3. Praktický nácvik řezání 

a, Modelace postavy - Začínáme od hrubého tvaru a postupně se propracováváme k detailu.  Poměry výšek a poměrů vzdáleností jednotlivých partií postavy.

b, Tvorba vegetativních motivů  - Touto částí již navazujeme na postavu. Zde je prostor pro volnost a kreativitu  jednotlivých autorů.

c, Modelace tváře - Tomuto tématu věnujeme větší část dopoledního bloku. Tvář se dělá až na závěr, kdy už máme vytvořeny poměry postavy a okolních reliéfů.

d, Modelace vlasů - Toto téma se dělá většinou až na závěr práce, kdy již jsou ostatní partie reliéfu hotovy.

e, Propojení jednotlivých ploch dřevořezby -  Začištění detailů  a zvýraznění obsahově významných ploch na reliéfu

Toto je jen orientační schéma, v realitě je to samozřejmě složitější. 

Dovíte se jak postupovat, čím začít. Choulostivá místa na která musíme dát pozor. Kdy nám může deska prasknout.  Opravy poškození díla, nadlepování desky, eliminace suku a jiných vad.
Všechny techniky budou napřed předvedeny lektorem a potom si je každý vyzkouší samostatně. Pokud je to náročnější, zkoušíme napřed na vzorku materiálu a potom až pracujeme na díle samotném.

Základní téma a kompozice bude obecně daná další již je na autorovi samotném. Každý účastník má volný prostor nejedná se tedy okopírování předlohy ale na kreativitě každého řezbáře.

Závěrečná povrchová úprava a adjustace:
Broušení ruční a strojní. Jaké brusné pomůcky a kdy je použít.
Závěrečná povrchová úprava - moření a polychromie. Mořidla s pozitivním efektem. Kdy použít oleje, kdy vosky. Prostředky zvýrazňující nebo potlačující kresbu a vady dřeva (zamodrání).   Pigmentované vosky a celková adjustace hotového díla. (U dvojdenního kurzu ze již na toto téma nezbývá příliš prostoru,  takže toto téma je jen vysvětleno teoreticky.)

Každý účastník si od
veze hotové, nebo víceméně hotové dílo.  


 

Mgr. Petr Eschler

Dolany u Olomouce
okraj areálu Hanácká zemědělská a.s.
Mobil: +420 732 882 932
atelier.eschler@gmail.com, eschler@post.cz,